Вторник, 19.03.2024, 08:49
Приветствую Вас Гость

Чернобыль & Чернобыляне

Каталог статей

Главная » Статьи » Интересно » Интересно

МЛИНІВСЬКИЙ ПРИВИД - ПРОВІСНИК КАТАСТРОФИ?
МЛИНІВСЬКИЙ ПРИВИД - ПРОВІСНИК КАТАСТРОФИ?
Напередодні аварії на ЧАЕС на околицях Чорнобиля бачили... жінку з відрізаною головою 

...Заздрю людям, які щодня поспішають на роботу повз панський маєток, в саду якого гуляли шляхетні панночки попід руки з галантними кавалерами. Або ж тим, хто працює у колишній панській садибі (нині музеї) й щодня заглядає у дзеркало, скляні закутки якого пам’ятають лик графині-власниці. Заздрю млинівчанам. Ба навіть тим із них, які бачили дочку графині Людвіки Ходкевич... після її смерті. 

ВОЛИНСЬКИЙ КАЛІОСТРО 
... Тисяча п’ятсот шістдесят шостого року частина волинських земель навколо Млинова стає власністю каштеляна віденського - литовського гетьмана Григорія Ходкевича. Його родина 1780 року залишає Чорнобиль і переїздить до Млинова. Саме тоді було закладено палац - одну з найбільших резиденцій польської знаті на Волині. Його спроектував придворний архітектор польського короля Станіслава Августа Єфраім Шрегер. На зламі XVIII - XIX століть млинівська садиба Ходкевичів, розташована на лівому березі Ікви, стає відома як резиденція Людвіки Ходкевич, уродженки Ржевуської, дочки литовського гетьмана. 
Разом з Людвікою до Млинова приїхали й четверо дітей. Серед них - знаний меценат, географ, військовий, літературознавець, біолог Олександр і донька Розалія. Однак сам Григорій залишається доживати віку в Чорнобилі. 
З приїздом на Волинь Ходкевичів Млинів стає містечком, у якому часто відбуваються ярмарки. 
На лівому березі річки Ікви розгорнулося будівництво маєтку, двох флігелів і костелу. До наших днів збереглося лише розп’яття з костелу, яке згодом передали у Дубно. 
Маєток Ходкевичів вважався однією з найкращих архітектурних споруд Волині. Неподалік примостився "філософський будиночок”, де часто полюбляв усамітнюватися Олександр. Подейкували, саме у тій будівлі молодший Ходкевич проводив досліди для визначення ваги частинки світла. Поруч, у саду, була літня їдальня родини. 
1789 року Ходкевичі домоглися королівського привілею на дозвіл проводити у Млинові чотири ярмарки на рік. А 1792 року в Млинові деякий час перебував Тадеуш Костюшко. На його честь селяни, за наказом Людвіки, насипали шапками курган, а вже приблизно десять років тому над ним встановили хрест. 

ОДНОРАЗОВИЙ ГЛИНЯНИЙ ПАЛАЦ 
...Людвіка була і освіченою, і дотепною володаркою. Переказують, що, коли брат цесаревича Олександра Костянтин захотів відвідати бал у Ходкевичів, Людвіка, попри незакінчене будівництво, таки вирішила прийняти високих гостей. А у сусідньому селі Пекалів на пагорбі наказала за ніч звести глиняний палац. Стіни довелося задрапірувати килимами, люстри принесли з палацу. Про бенкет ширилися чутки далеко за межами Волині, й ніхто з гостей так і не дізнався, що глиняний маєток розібрали наступного дня. 
Обидві заміжні дочки Ходкевичів - Розалія та Ельжбетта - до Млинова навідувалися зрідка, позаяк мешкали у Франції. Розалія одружилася з київським каштеляном Любомирським і спочатку тривалий час мешкала в польському маєтку чоловіка в Ополє. Але коли пізніше чоловік змушений був виїхати до Парижа, дружина вирушила з ним. Кажуть, Розалія змогла завоювати довіру королівського двору й навіть потоваришувала з Марією-Антуанеттою. А тому коли через деякий час Любомирський вирішив повертатися до Польщі, Розалія оголосила чоловікові, що нізащо не покине Франції. 
Громом серед ясного неба стала звістка, що Розалія при дворі закрутила роман. Обурений і ображений чоловік припиняє надсилати зрадниці кошти. Роза не придумала нічого кращого, як повернутися до чоловіка. У Польщі вона народжує Любомирському двох синів і на заздрість усім недоброзичливцям стає зразковою дружиною. 
Але вогонь пристрасті у серці волелюбної польки зміг відновити посол польського сейму Тадеуш Мостовецький. З новим коханцем Розалія знову втікає до Парижа. 
1789 року з початком Французької буржуазної революції Тадеуш вирішує, що у Польщі йому буде безпечніше, і залишає Розалію при дворі. 

ПРИМАРА РОЗАЛІЇ У МАЄТКУ 
...Був погожий весняний ранок. Людвіка саме прокинулася і, закутавшись у плед, складала плани на день. От-от мало завершитися будівництво маєтку, кожну із зал якого облаштували за її ескізами. У просторих кімнатах ще пахло глиною і гіпсом, але за день-два сюди вже можна буде запрошувати вишукане товариство з Польщі. Такого палацу, вона знала це напевне, не було ніде в околиці. Тим паче з такими розкішними залами! 
Думки графині обірвали звуки - у всіх залах раптово почали відчинятися вікна, а легенький вітерець, що пробігся поверхом, ніби підштовхнув прочинити двері найкращої із зал, призначеної для проведення балів. Раптом зі страшною силою гримнули вікна, посипалося розбите скло... Наполохана Людвіка у вікні чітко побачила молоду жінку в розкішному платті. Мара тримала у руці власну голову із напіврозплющеними очима. Останнє, що побачила графиня перед тим, як знепритомніти і впасти просто на руки своїм слугам, було обличчя жінки - вона як дві краплі води була схожа на Розалію, от тільки волосся було коротше... 
- Уже пізніше Людвіка дізнається, що приблизно у день появи мари у Франції було страчено її дочку Розалію. Якобінці схопили її просто на вулиці й запроторили до в’язниці, - розповідає старший науковий працівник Млинівського краєзнавчого музею Ярослава Кушпета. - Є відомості, що навіть у тюрмі шляхетна панночка стежила за собою - прала свої розкішні шовкові сукні, ділилася з такими ж полонянками залишками пудри і помади. А щоб рука ката не торкнулася її розкішного волосся, полька відтяла свої пишні кучері. 
Відтоді вбита горем Людвіка припинила будівництво палацу й повернулася у Чорнобиль. Після трагедії вона лише кілька разів навідувалася до Млинова, а в обійсті починає порядкувати Олександр. За наказом царя у середині тридцятих років XIX століття молодший Ходкевич звів нову церкву й відкрив при ній приходське училище. Пізніше воно набрало статусу школи і нещодавно відзначило 150-річчя. 
Млинівчанка Марія Шмідт, яка виїхала до Чехії, розповідала музейним працівникам, що згодом у недобудованому палаці мешкали слуги, а самі пани - у флігелі. Одна з її шкільних подружок часто пропускала заняття у школі, оскільки, за її словами, графиня приходила до них і заважала спати. 

СИЛУЕТ НА СТІНІ 
Останніх з Ходкевичів, що проживали у Млинові, теж спіткало нещастя. Двох жінок роду, за переказами, убили радянські солдати. Коли родина підземним переходом відійшла на безпечну відстань, щоб заховатися у костелі, мати і дочка пригадали, що забули чотки для молитви (за іншими даними - проскуру) і повернулися. Їхні замордовані тіла знайшли при в’їзді у розкішний парк. Подейкують, їх поховали на острові Любові - маленькому клаптикові землі в одній із заплав Ікви. 
Родина Ходкевичів мешкала у флігелі до 1939 року. І кожне покоління чуло стукіт підборів по східцях, бачило, як панночка гуляє родинним парком. Ще живі нащадки Людвіки (Кшиштоф, Адам, їхні діти та внуки живуть нині у польському місті Катовіце), які чули, як відчинялися двері, хтось поспішав сходами з паличкою. 
Уже коли у 50 - 60-х роках минулого століття палац зруйнували дощенту, в колишніх панських будівлях тримали коней. А тих, хто доглядав за ними, часто неабияк лякали постаті з минулого. 
...У єдиному вцілілому приміщенні Ходкевичів нині розмістився Млинівський краєзнавчий музей, а у ньому є графська кімната, де максимально відтворено інтер’єр епохи Людвіки. Якщо добре придивитися, на одній зі стін кімнати можна побачити силует Розалії - жінки в розкішному платті з відділеною від тіла головою. За словами пані Ярослави, яка працює у музеї майже двадцять років, попри гіпсову стяжку і ремонт приміщення, образ графині однаково вимальовується. 
А напередодні аварії на ЧАЕС, за свідченнями очевидців, на околиці Чорнобиля бачили образ жінки з відрізаною головою. Чомусь саме тоді Розалії заманулося відвідати прабатьківщину... 
...А нам не вдалося побачити жодного привида ні у старовинному маєтку, ні у величезному підвалі флігеля. Як, до речі, і знімальній групі каналу "1+1” на чолі з Костянтином Грубичем, який зазирав у кожну шпарку колись славного маєтку Ходкевичів. Ймовірно, сталося диво і душа дочки графині таки знайшла спокій, а може, на те є інша, невідома нам причина. 



Ольга ГЕМБІК


Источник: http://www.simya.com.ua/articles/8/1235/
Категория: Интересно | Добавил: Natis (28.12.2009)
Просмотров: 4067 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа
Случайное фото
Поиск
Облако тегов
Батьківщина вода город добро пожаловать авария быта Николай Якушин Дитятки дети воспитатель 24 годовщина выставка Музей Чернобыля 24-я годовщина Катастрофы афганцы Чернобыля. байкер АЗО Ильинская церковь Чернобыль и Припять администрация зоны улицы дома парк 25 лет Чернобыля старые карты Берегите жизнь храм Богородица Чернобыльский район Лелев села Горностайполь чаэс памятник ЧЗО Чорнобиль http://litopys.org.ua/deflise/flise гало Авария на ЧАЭС Праздник катастрофа 25 лет диквидатор карта Чернобыля вв Вопли Видоплясова военкомат водонапорная башня улица телеграмма дом культуры район телефон иконы Архистратиг Михаил Божья мать с младенцем губерния Припять река детства Чернобыль ива река лодка Новые Шепеличи Копачи детсад схема Чернобыля археологическая карта археология Чернобыля деревня древности врач Антонович Владимир Бонифатиевич Архив Юго-западной железной дороги Залесье Теремцы Голодомор панорама зона Веснянка советская центр Аэс Дадыжичи ателье Опачичи Стечанка синагога ленина Дом культуры Ленин Бычки бык Ликвидатор комсомол КПП Зона Отчуждения chernobyl Chornobyl
Кто в гостях
Погода в Чернобыле
Категории раздела
Интересно [7]
Интересно
Последние новости
[06.05.2017]
Обновлен и добавлен материал (0)
[27.04.2017]
Поминальные дни в Чернобыле и Чернобыльском районе в 2017 году. (0)
[26.04.2016]
30 лет со дня катастрофы. (0)
[22.04.2016]
Про організацію та забезпечення проведення Днів пам*яті (поминальних днів) у 2016 році (0)
Чат
Наш возраст
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0



Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Copyright © 2009-2024 chernobylpeople.ucoz.ua Все права защищены. При использовании материалов сайта в письменном или электронном виде, ссылка на сайт обязательна. | Конструктор сайтов - uCoz